Vytlačiť

Po tisícročia ľudia poznajú "zázračné" účinky Aloe

Aloe Vera Barbadensis Miller (tzv. pravá aloe) je po tisícročia využívaná ako liečivá rastlina. Prvé písomné zmienky boli nájdené na hlinených doštičkách zo 4. storočia pr.n.l. v Sumerskej ríši kráľa Akkada.

V starom Egypte bola považovaná za rastlinu dlhovekosti, plodnosti či nesmrteľnosti. Bola súčasťou balzamovacej procedúry. Podľa povestí aj egyptské kráľovné Kleopatra a Nefertiti používali aloe ako súčasť svojich každodenných skrášľujúcich procedúr.

Arabi si aloe cenili nielen ako liečivú rastlinu, ale i ako rastlinu šťastia. Boli prví, ktorí vynašli metódy na výrobu extraktov z aloe vhodné pre obchod.

Podľa niektorých prameňov slávny vojvodca Alexander Veliký, ktorému aloe zachránilo život, si na radu svojho učiteľa Aristotela podmanil ostrov Sokotra v Indickom oceáne, kde boli plantáže aloe. Tie potom využíval na liečenie svojich zranených vojakov. Pre Grékov symbolizovala aloe krásu, zdravie a šťastie.

Lekár Hippokrates, Diskorides popísali niektoré liečivé účinky aloe.

Rímania takisto vedeli o liečivých účinkoch aloy. Aloe používali i americkí indiáni v Mexiku, Strednej a Južnej Amerike ešte pred príchodom Kolumba, takisto v Číne si ju veľmi cenili. Veľa prírodných národov žijúcich na území, kde aloe prirodzene rastie, ju využíva ako liečivú rastlinu.

Slávny ľudia o Aloe:

Mahátma Gándhí v liste Rommainu Rollandovi– „Pýtate sa ma aké to boli tajné sily, ktoré ma držali pri živote behom môjho dlhého pôstu? Bola to moja neotrasiteľná viera v Boha, môj prostý a skromný spôsob života a aloe, ktorej klady som objavil pri svojom príchode do J Afriky koncom 19.storočia.“

Kryštof Kolumbus – „Štyri druhy zeleniny sú nepostrádateľné pre človeka : pšenica, hrozno, oliva a aloe“ Ta prvá ho živí, druhá zvyšuje jeho guráž, tretia mu prináša kľud a štvrtá ho lieči“